Anketimize Katılın!
Web Sitemize Nereden Ulaştınız?
Oyunuz kayıt edildi, teşekkür ederiz.

Yazılar

Spor Yapan Çocukların Beslenmesi Nasıl Olmalıdır
Evet farklı olmalıdır, özellikle egzersiz düzeyinden fazla yani antrenman düzeyinde spor yapan çocukların beslenmesi yaptığı spora, antrenman sayısına, yoğunluğuna ve harcadığı enerjiye göre iyi ayarlanmalıdır.
Emzirme Döneminde Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Adımlar
Hamilelik döneminde ne kadar kilo alırsanız alın, doğumla beraber ilk 2-3 hafta içinde ödeminizi de atınca kolaylıkla 10-12 kg kadar vermeniz mümkündür.
Şekeri Hayatımızdan Nasıl Çıkartabiliriz?
Bu yazıda bahsedilen şeker bazı besinleri tatlandırmak için kullanılan ve her hangi bir temel besin grubuna ait olmayan basit sofra şekeridir. Yapısal anlamda şekerden bahsedersek, içinde moleküler düzeyde gilkoz...
Mate Çayı (Yerba Mate) Nedir?
1 kupa mate çayı (yaklaşık 230 ml) ortalama 80 mg kafein içerir. Bu siyah çayın 2 katı, yeşil çayın ise neredeyse 3 katı kadardır.
Açıkta Satılan Çikolata Sağlığa Zararlı mıdır?
Açıkta satılan çikolata toz, nem, ışık nedeniyle daha çabuk bozulup mikrobiyal bir üreme açısından uygun bir zemin hazırlayabilir.
Müsli Nedir, Faydaları Nelerdir?
Müsli, tahıl tanelerinin ön işlemle yenilebilir bir forma getirilmesinin ardından karıştırılmasıyla elde edilen bir tür besindir. Ana maddesi yulaf ezmesi olan müslinin türü içine giren tahıl çeşitliliğine bağlı olarak değişir.
Ara Öğün Neden Önemlidir
Diyet yapmanın günlük beslenmemizden farklı olmasının en önemli ayrıntısı ara öğünlerde saklıdır. Bu şekilde bir düzene alışan vücut hem daha iyi işleyen bir biyoritme sahip olur hem de kan şekeri kontrollü olduğu için yoksunluk sendromu yaşamaz. Sonuç olarak da başarılı bir şekilde yağ yakımı sağlanır.
Çocuk Beslenmesindeki Yetersizlikler
Bir çocuğun hayata gelmeden önce ilk beslenmesi anne karnında başlar. Annenin gebelik öncesindeki beslenme alışkanlıkları, kalsiyum, demir vb. depolarının durumu, gebeliği boyunca sürdürdüğü beslenme şekli bebeğin sağlık durumunda en önemli belirleyicilerdir.
Genel Beslenme Bilgileri
Sağlıklı beslenme, her besin grubundan yeterli ve dengeli olarak besin tüketmektir. Besin grupları yoğun olarak içerdikleri besin öğesi türüne göre sınıflandırılmaktadır. Besin öğeleri yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve sudur.
Kansere Karşı Beslenmede 12 Temel Adım
Günlük yağ tüketimi diyetinizin toplam kalorisinin %20-30’u arasında olmalıdır. Doymuş yağdan(tereyağı, margarinler, işlenmiş yağlar) kaçınarak büyük oranda doymamış yağ(zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, fındık yağı, soya yağı, kanola yağı) tüketmeye çalışınız.
Kış Beslenmesi Püf Noktaları
Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde soğuk havalarda düşen bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve değişen metabolizma hızımızı düzenlemek için beslenmemizi gözden geçirmemiz çok faydalı olacaktır.
Ne Sıklıkta Balık Yiyiyorsunuz
Balıkta vücudumuz için son derece gerekli ve faydalı olan omega-3 cinsi yağ asidi olduğunu biliyor musunuz? Tam da balık mevsimindeyken sofralarımızda daha sık yer vermemiz için ufak bir hatırlatma yapmak istedim.
Ofiste Beslenme
İşe başladığımdan beri çok kilo aldım!” cümlesini her ortamda çok sık duyabilirsiniz. Bu konuda alınabilecek önlemler ve yapılabilecek şeyler aslında oldukça basit ve uygulanabilirdir.
Ramazanda Beslenme
Ramazan ayında oruç tutulması ile ortaya çıkan beslenme şekli diğer aylardaki beslenme şeklimizden çok farklıdır. Normalde 3-4 öğün beslenirken bu ayda öğün sayımız 2’ye hatta sahura kalkmayanlar için 1’e düşer.
Tatilde Beslenme
Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber bütün bir yıl hayalini kurduğumuz tatil planları da hayata geçmeye başladı. Aslına bakarsak yaz ya da kış farketmez, tatil tatildir. Ancak bol dinlenmeli uzun yaz tatillerinin tadı daha başkadır.
Yaz Hamileliğinde Beslenme
Hamileliğin bir kadının hayatında yaşadığı en ayrıcalıklı dönem olduğunu düşünüyorum. Bu kadar ayrıcalıklı bir durumda tabi ki beslenme de başlı başına ele alınması gereken önemli bir konudur.
Yılbaşı Beslenmesi
Nihayet bir yıl boyunca beklediğimiz gün geldi! Yılbaşı akşamı bazı insanlar için eğlence odaklı düşünülen anlamlı bir kutlama tarihidir. Ancak pek çoğumuz için de bir takım kararlar almak, yaşam tarzımızda değişiklik yapmak, yeni bir şeylere başlamak ve kendimizi yenilemek için hoş bir başlangıç tarihidir.
Zayıflamanin Püf Noktalari
Şişmanlık, kişinin yaşına, cinsiyetine ve boyuna göre Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen normal standartların üstünde bir vücut ağırlığına ve yağ oranına sahip olmasıdır. Vücut ağırlığına göre şişmanlık derecesi sınıflandırılmaktadır.
Yeşil Çay ve Kateşin
Yeşil Çay, Camellia Sinensis isimli bitkinin yeşil yapraklarından elde edilen bir üründür. Bu bitkinin değişik yöntemlerle işlenme durumuna göre çayın türü değişmektedir. Dünyada üretilen çayın 1/4'ü yeşil çay olarak tüketilmektedir.
GDO Nedir?
Son zamanlarda en çok konuşulan beslenme sorunlarından biri de GDO besin tanımlamasıyla gündeme gelen Genetiği Değiştirilmiş Organizma'lardır. GDO besin olarak bilinen bu yiyecekler ve maddeler Genetik Mühendisliği teknolojisi kullanılarak bir canlının genetik yapısının değiştirilmesiyle elde edilmektedir.
Düzenli Egzersiz/Spor Yapan Bireyler İçin  Beslenme Önerileri
Düzenli egzersiz yapan aktif kişilerin profesyonel sporculara göre daha az kalori harcadıklarını düşünürsek, beslenmelerinin daha kontrollü olması önemlidir.Çünkü pek çok insanın yaptığı en büyük hata "nasılsa spor yapıp yakıyorum" diye düşünüp daha fazla besine yönelmesidir.
Frambuaz/Ahududu Faydaları Nelerdir?
Gülgiller ailesinden olan frambuaz, ülkemizde ahududu olarak bilinir (İng.raspberry). Doğada yaklaşık 200 kadar çeşidi olduğu bilinmektedir. Kırmızı/pembe renklerdeki bu meyve tam bir antioksidant deposudur.
Kış Hamileliğinde Nasıl Beslenmeliyiz?
Günümüz kadınının hayatında 1 veya en fazla 2 kez yaşadığı bir durum olarak hamilelik, artık daha da önem verilen bir dönem haline gelmiştir. Hamileliklerin büyük kısmı planlı olduğu için anne adayları artık daha bilinçli bir yaklaşımla hareket etmektedir.
Metabolizma Nasıl Hızlanır?
Her zamankinden sağlıklı beslendiğiniz halde kaslarınızı gevşemiş, enerjinizi bitmiş, giysilerinizi biraz daralmış ve hatta bel, kalça ve basen kısmından sıkıyormuş gibi hissediyorsanız üzücü gerçekle karşı karşıyasınız demektir.