Açıkta Satılan Çikolata Sağlığa Zararlı mıdır?

Çikolata kakao, şeker, yağ ve protein içeriği yönünden zengin bir besindir. Her besin maddesi gibi çikolatanın da uygun saklama koşullarında bulunması gerekir. Bu koşullar sağlanmadığında besin kalitesi yönünden istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ortamın nemi ve sıcaklığı uygun değilse çikolatanın görüntüsünde beyazlaşma/grileşme gibi renk farklılıkları oluşur. Bunun nedeni çikolatanın içindeki şekerin veya yağın eriyip yüzeye çıkmasıdır. Tat açısından bir olumsuzluk olmasa bile tüketiciye hoş bir izlenim bırakmaz.

Açıkta satılan çikolata toz, nem, ışık nedeniyle daha çabuk bozulup mikrobiyal bir üreme açısından uygun bir zemin hazırlayabilir. Özellikle elle temas sonrasında insandan insana bulaşan bazı mikroorganizmaların taşınması söz konusu olabilir.

Aynı zamanda çikolata antioksidan(kansere karşı koruyucu madde) açısından zengin bir besindir. Kötü saklama koşulları oksidasyona neden olarak yararlılığını azaltabilir. Özellikle çikolata fındık, badem vb. besinler de içeriyorsa oksidasyon daha hızlı olacaktır. Bu tür yağlı tohumların nemlenmesi, oksidasyona uğraması sağlık açısından zararlıdır.

Diyetisyen Serap Orak