Ara Öğün Neden Önemlidir?

Diyet yapmanın günlük beslenmemizden farklı olmasının en önemli ayrıntısı ara öğünlerde saklıdır. Bu şekilde bir düzene alışan vücut hem daha iyi işleyen bir biyoritme sahip olur hem de kan şekeri kontrollü olduğu için yoksunluk sendromu yaşamaz. Sonuç olarak da başarılı bir şekilde yağ yakımı sağlanır.

Peki ara öğün yeme alışkanlığımızı neden diyet yapmadığımız zamanlarda da sürdürmeyelim? Zayıflarken ve yağ yakarken bu kadar etkili olan bir beslenme tarzının kilo koruma döneminde de etkili olacağı kesinlikle doğrudur. Yapılan araştırmalar sağlıklı ara öğün tüketiminin kilo kontrolünde çok işe yaradığını göstermektedir.

Ara öğünde ne yiyeceğinizi bilemiyorsanız önerilerime bir göz atabilirsiniz. Mevsiminde yetişen taze meyveler, mevsiminde üretilip toplanan kuru meyveler, süt, yoğurt, ayran, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar, müsli karışımları, kepekli krakerler, mini sandviçler vb. gibi besinleri örnek verebiliriz.

Ara öğün tüketimi özellikle hipoglisemi (şeker düşmesi) sorunu olanlarda, düzenli spor ve gün içinde yoğun fiziksel aktivite yapanlarda, büyüme gelişme çağındaki çocuklarda (ergenlikte enerji ihtiyacı çok artar), ana öğün saatleri çok gecikenlerde, hamilelerde, diyabetiklerde ve zayıflama diyeti uygulayanlarda çok önemlidir.

Ancak her bireyin kilosu, genel sağlık durumu, enerji harcaması ve metabolizma hızı farklı olduğu için ara öğün tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekir.

Diyetisyen Serap Orak