Frambuaz/Ahududu Faydaları Nelerdir?

Gülgiller ailesinden olan frambuaz, ülkemizde ahududu olarak bilinir (İng.raspberry). Doğada yaklaşık 200 kadar çeşidi olduğu bilinmektedir. Kırmızı/pembe renklerdeki bu meyve tam bir antioksidant deposudur.

Diğer tüm minik taneli meyvelerde olduğu gibi C vitamini yönünden zengindir, antioksidant (kansere karşı koruyucu) aktivitesi yüksektir.

Frambuaz/ahududu ile ilgili yapılan çoğu araştırma antioksidant etkisi ve kalp damar sağlığı üzerindeki faydalarıyla ilgilidir. Bu araştırma sonuçlarına göre östrojen kaynaklı meme tümörlerinin oluşumunu engelleyici, mide ve kalın barsak (kolon) kanseri risklerini azaltıcı etkileri ortaya çıkarılmıştır.

Ayrıca kan sulandırıcı/pıhtı çözücü etkisi sayesinde ateroskleroz (damar tıkanıklığı) oluşumunu azaltarak kalp damar hastalığı risklerini azaltmaktadır.

Bazı araştırmalar karaciğer lezyonları üzerinde iyileştirici etkisinin olduğunu da göstermektedir.

Kan sulandırıcı (antikoagülant) etkisi nedeni ile bazı ilaçların (özellikle pıhtı çözücü) aktivitelerini bozabileceği için hastaların bu meyveyi tüketirken mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir

Aynı zamanda antienflamatuar (iltihap önleyici) etkisi sayesinde iltihabi rahatsızlıkların tedavisinde bağışıklık sistemini destekleyici etkisi de vardır.

Diyetisyen Serap Orak