42 Ada Gardenya Konutları 7/1 Kat:18 Daire:109 - Ataşehir / İstanbul (McDonald's'ın yanı)

Gebelikte Mantar Yemek Güvenli mi?

Gebelikte doğru beslenmek hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir. Bununla birlikte, anne adayları genellikle geleneksel bilgilerle beslendiği için, bu durum biraz karmaşık hale gelebilir. Mantar, bazıları tarafından ideal bir gıda olarak belirtilirken, bazıları için de tehlike oluşturan bir gıda olması ile bir tartışma konusudur. Peki, bu tartışmanın arkasında bilimsel görüş nedir?

Gebelikte Mantar Yenir mi?

Mantar, düşük kalorili ve kaliteli bir protein kaynağıdır. 100 gram mantar, yaklaşık 20 kalori içerir. Aynı zamanda, önemli vitamin, mineral ve bitkisel bileşikler içerir. Bununla birlikte, bazı mantarlar, alerjisi olan kişilerde bazı yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, nadiren de olsa ishal, mide bulantısı ve kusma gibi durumları tetikleyebilir. Hatta, yabani mantarları yemek tehlikeli olabilir.

Daha önce mantar yediyseniz, hamileliğinizde aynı tür mantarı yemeye devam etmeniz genellikle güvenlidir. Taze ve temiz görünen mantarları tercih edin ve çiğ olarak tüketmeyin. Yıkadıktan sonra iyice pişirin. Bunu yapmak, sizi zararlı mikropların sindirim sisteminize saldırmasından koruyacaktır.

Kültür mantarı gibi yaygın olarak bulunan mantarlar, pişirildikten sonra yemek için güvenlidir. Şitaki mantarı ve tıbbi takviyelerde kullanılan mantarlar da güvenlidir. Gebelikte mantar yemenin izin için sorun yaratacağını düşünüyorsanız, pişirmeyi deneyin veya yemeyi bırakın. Yedikten sonra herhangi bir soruna neden olup olmadığını görmek için gözlemleyin. Herhangi bir sorun olursa, mantar yemeyi bırakın.

Hamilelikte Mantar Yemenin Faydası Var mı?

 • Mantar, bağırsaklardaki iyi bakterileri besleyen prebiyotikler yönünden zengindir. Gebelikte bağırsaktaki bakteri dengesizliği, anne ve bebeği etkilemektedir. Çalışmalar, bu dengenin hamilelikte annenin kilo alımını etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, anne karnındaki bebeğin metabolizmasını da kalıcı olarak etkileyebilir.
 • Uygun güneş ışığında yetiştirilirse, mantar, hamilelik için hayati önem taşıyan D2 vitamininin çok iyi bir kaynağı olabilir. Dolayısıyla, gebelikte mantar tüketimi, hamile kadınların neredeyse yarısında eksik olan önemli bir besin maddesini sağlayabilir.
 • Mantar, iltihaplanmayı azaltmaya katkıda bulunan bitkisel bileşikler içerir. Gebelikte iltihaplanma, gebelik diyabeti ve preeklampsi ile ilişkilendirilir.
 • Mantarın ayrıca, tip-2 diyabeti yönetmeye yardımcı olabilir.
 • Yapılan çalışmalar, kan şekeri seviyelerinde azalma olduğunu göstermektedir.

Genel olarak mantar, beslenme programınıza birçok yönden katkı sağlar. Sağlıklı bir bağırsak bakteri dengesi, yeterli D vitamini alımı, düşük iltihaplanma ve kan şekeri dengesi, gebelikte beslenmenin önemli yönleridir.

Gebelikte Mantar Yemek Zararlı mı?

Mantar taze olarak satın alınmalı ve taze olarak tüketilmelidir. Ayrıca, çiğ olarak tüketilmemeli, iyice yıkanmalı ve pişirilmelidir.

Mantar yediyseniz ve vücudunuzda alerjik bir reaksiyon gelişmediğini fark ederseniz, herhangi bir yan etki yaşamayabilirsiniz. Bununla birlikte, aşağıdaki önlemleri almak da faydalı olabilir:

 • Aynı tür mantarı tüketmeye devam edin.
 • Çiğ olarak tüketmeyin.
 • Çürüme lekeleri olmadığından emin olun.
 • Pişirmeden önce iyice yıkayın.
 • İşlenmiş mantarlardan uzak durun.
 • Günlük porsiyon miktarını sınırlandırın.

Hamilelik, macera dolu yiyecekleri denemek için ideal bir zaman değildir. Bu nedenle, gebelik boyunca yabani mantarları tüketmekten kaçının. Yukarıdaki önlemleri göz önünde bulundurarak, hamilelikte mantarın tadını çıkarabilir ve size sağlayacağı besin maddelerinden yararlanabilirsiniz.

Mantarın Besin Değeri

Mantar, hamileler için gerekli olan birçok besin içerir. Bunlar; proteinler, karbonhidratlar, lif, kalsiyum, fosfor, D vitamini, folat, bakır, magnezyum, potasyum ve çinko gibi besin maddeleridir.

Mantar, dahil olduğu yemeğin daha lezzetli olmasını sağlar. Ayrıca, az miktarda karbonhidrat, yağ ve düşük kalori içerir. Mantar yemek, B vitaminlerinden faydalanmanızı da sağlar.

B2 vitamini; sinir sistemine, göz sağlığına, cilt sağlığına, kas ve kemik sağlığına yardımcı olur. B3 vitamini, kolesterol seviyelerini korur. Hem anne hem de bebek için kalp ve dolaşım sisteminin sağlığını destekler.

Bir bebeğin beyin gelişiminden sorumlu olan B1 vitamini, iyi bir enerji kaynağına da sahiptir. B5 vitamini de bağırsak içindeki metabolizmayı arttırarak sindirim problemlerini önlemektedir. Prof. Dr. Bülent TIRAŞ'ın " Gebelikte Mantar Yemek Güvenli mi? " yazısında detaylı bilgi verilmiştir

Mantar, plasentayı güçlendirmeye yardımcı olan ve fetüsü destekleyen proteinler içerir. Ayrıca, çözülebilir ve çözünmeyen lifler içerir. Bunlar, vücut tarafından emilen şeker miktarını düzenler, kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olur. Ayrıca, gebelikte anne adayının bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanların da iyi bir kaynağıdır.

Hamilelikte Güvenli Mantar Tüketimi

Hamileyken mantarı güvenli bir şekilde yemek istiyorsanız, aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Hamile kadınlar çiğ mantar yememelidir. Mantar, toprakta yetiştirilir ve hamilelikte komplikasyonlara neden olabilen gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir.
 • Kir veya kalıntıları gidermek için her aman iyice yıkanmalıdır.
 • Mantarı pişirmek, yüzeyindeki bakterileri öldürür ve varsa toksik maddeleri de öldürür. Bu nedenle, temizledikten sonra pişirmek, gebelikte mantar tüketmenin en güvenli yoludur.
 • Tanımlamadığınız mantarları yemeyin. Özellikle doğadan toplananlardan uzak durun.
 • Zehirli mantarlar kültür mantarı ile benzer görünür. Bu nedenle, gebeliğiniz boyunca bilinen türlere bağlı kalmak en iyisidir.
 • Bunlar, yalnızca hamile kadınlar için değil, herkes için geçerlidir.
 • Taze mantarlar, olabildiğince taze olmalıdır. Eski mantarlar, sümüksü olma eğilimindedir. Herhangi bir küf veya çürük olup olmadığından emin olmak için iyice kontrol edin.
 • Kurutulmuş mantarları 30 dakika kadar sıcak suda beklettikten sonra paketin üzerindeki talimatlara uygun olarak pişirin. Islatarak kullanmak çorbalar, makarnalar ve et yemekleri için de harikadır.
 • Soğuk mantarlar, salata ve mezelerde yenilebilir.
 • Konserve mantarlar gebelikte güvenle yenilebilir.

Mantar Nasıl Pişirilir?

Hamilelikte güvenli olup olmadığını merak etmiş olabileceğiniz mantar içeren pek çok yemek vardır. İşte, mutfakta mantarı kullanmanın en lezzetli ve popüler yollarından bazıları:

 • Mantar çorbası. Geleneksel malzemelerle hazırlanmış mantar çorbası gebelikte de güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, pastörize edilmemiş süt ürünleri ve krema kullanılıyorsa, tüketilmemelidir.
 • Mantar mezeleri. Genellikle pişirildikten sonra soğutularak kullanıldığı için güvenlidir. Salata ve mezelerin içinde mantar varsa, diğer malzemeleri de kontrol edin. Örneğin, pastörize edilmemiş peynir varsa, tüketmekten kaçının.
 • Mantarlı makarna, börek ve kekler. Tamamen pişirildiyse ve güvenli kabul edilen mantarlardan biriyse, mantarı pek çok hamur işinde kullanabilirsiniz. Diğer malzemelere de dikkat edin. Bakteri riski nedeniyle, az pişmiş et ürünleri tüketiminden de kaçının.
 • Mantar kahvesi. Hamile bir kadın, kafein alımını sınırlandırmak isteyebilir ve günlük kahve tüketimini azaltmak için başka seçeneklere yönelebilir. Bununla birlikte, mantar kahvesinin içerdiği kurutulmuş mantarların, anne karnındaki bebeği nasıl etkileyeceği yönündeki çalışmalar kısıtlıdır. Bu nedenle, kesin veriler elde edilene kadar gebelikte mantar kahvesi tüketiminden kaçınmak daha doğru olacaktır.